Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://ir.stu.cn.ua/123456789/28326
Назва: Прокуратура в Російській імперії: створення, розвиток та зміни в ході судової реформи 1864 р.
Автори: Козинець, О. Г.
Лесун, А. Є.
Ключові слова: органи прокуратури
судова реформа 1864 р.
Російська імперія
функції прокуратури
прокурорський нагляд
правозахисна діяльність
реорганізація інституту прокуратури.
Дата публікації: 2021
Видавництво: Запоріжжя
Серія/номер: ;№ 1
Короткий огляд (реферат): У статті досліджуються причини й особливості створення інституту прокуратури в Російській імперії, етапи її розвитку. Приділяється увага змінам, що відбулися в органах прокуратури Російської імперії у пореформений час. Походження російської прокуратури датується часом правління Петра І, який у 1722 р. запровадив французьку модель прокуратури як контролюючого органу, котрий наглядав за центральними та місцевими адміністративними органами («око государево»). Прокурор тоді підпорядковувався безпосередньо імператору і зобов’язаний був здійснювати нагляд за діяльністю сенату та колегій, «щоб не порушувалася воля Його Величності». Особливістю прокуратури в Російській імперії на момент її створення та початкового етапу розвитку була спрямованість її повноважень виключно на забезпечення відповідності діяльності державних установ імператорським указам і розпорядженням, із наданням органам прокуратури широких повноважень щодо здійснення нагляду в усіх сферах суспільного і державного життя Російської імперії. У такому статусі вона діяла до ІІ половини ХІХ ст., коли організаційна побудова органів прокуратури зазнала суттєвих перетворень, пов’язаних насамперед із реформуванням усієї системи судових і правоохоронних органів Російської імперії. У процесі судової реформи 1864 р. було зроблено новий крок у регулюванні діяльності інституту прокуратури. Так, функції загального нагляду, властиві органам прокуратури в дореформений період, були «забуті»; прокуратура поступово перетворилася на орган кримінального переслідування. Основою прокурорської діяльності став нагляд за попереднім слідством і підтримка звинувачення перед судом, тобто робота, що проводиться прокурорами в межах кримінального судочинства. Така трансформація інституту прокуратури швидше мала негативний характер, адже самовладдя чиновників у Російській імперії й надалі залишалося ще досить поширеним явищем, тому існування наглядового органу було вкрай необхідним. Як наслідок, зміни в діяльності прокуратури погіршили загальний стан законності у країні, на що вже тоді звернули увагу деякі прокурорсько-судові діячі.
Опис: Козинець, О. Г. Прокуратура в Російській імперії: створення, розвиток та зміни в ході судової реформи 1864 р. / О. Г. Козинець, А. Є. Лесун // Держава та регіони. Серія : Право, 2021. - № 1. - С.12-16.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://ir.stu.cn.ua/123456789/28326
Розташовується у зібраннях:Козинець О. Г.: наукові статті

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
Козинець, Лесун.pdf222,23 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.