Abstract:
Ґрунтознавство як фундаментальна наука вивчає процеси перетворення гірських порід до ґрунтів під дією різних природних чинників та часу. Природні масивні кристалічні породи під дією ряду фізичних та хімічних процесів перетворюються спочатку на пухкі гірські породи, а потім, під впливом кліматичних чинників (сонця, води, повітря) та біологічних живих організмів (мохів, лишайників, бактерій, грибів та вищих рослин), стають ґрунтом.
Головна відмінність ґрунту від породи – його родючість. Ґрунти утворюються в різних природно-кліматичних умовах, на різних ґрунтотворних породах, під різними асоціаціями рослинності й мають свої відмінності.
Найбільш важливими розділами ґрунтознавства є:
- вчення про формування й розвиток (генезис) ґрунтів;
- вчення про ґрунтовий покрив як цілісне просторове утворення, взаємопов'язане із зовнішнім середовищем (екологія та географія ґрунтів);
- вчення про родючість ґрунтів і про принципи його регулювання агротехнічними й меліоративними заходами;
- вчення про охорону ґрунтового покриву.
Поряд із головними – у складі ґрунтознавства, крім фундаментальних, виділяються його прикладні розділи за формами використання ґрунтів (агрономічне, лісове, меліоративне, санітарне, інженерне, екологічне ґрунтознавство), які мають важливий вплив на розвиток загальної теорії ґрунтознавства.
Description:
Лісове ґрунтознавство : методичні вказівки до практичних занять для здобувачів вищої освіти денної форми навчання за освітнім ступенем бакалавр зі спеціальності 205 "Лісове господарство" / Укл. : Л. В. Дем’яненко, К. М. Кудряшова, М. М. Пархоменко. – Чернігів : НУ «Чернігівська політехніка», 2022. – 51 с.